spacer po uzdrowisku

 propozycja wycieczki pieszej 

spacer
w Żegiestowie-Zdroju

Spacer o długości ok. 4 km, z czego ponad 3 km to drogi utwardzone. Trasa wiedzie przez najciekawsze okolice uzdrowiska, szlak stanowi idealną propozycję spacerowo-wycieczkową, dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów.

Proponowany przebieg trasy:

Początek trasy – parking obok willi Filip – Platforma widokowa – Figura Matki Bożej – Pijalnia Zdrojowa Anna – Dom Zdrojowy – Kościół – deptak – Orlątko – Zamek – koniec trasy – droga wojewódzka 971 na wysokości dworca PKP Żegiestów-Zdrój.

panorama Żegiestów-Zdrój

na spacerze po uzdrowisku

warto zobaczyć

Platforma widokowa —Widoki są zachwycające! Turyści mogą zobaczyć z punktu m.in. Łopatę Polską i Słowacką.

Figura Matki Bożej – ufundowana w 1933 roku przez Bronisławę Styfi z Przemyśla, miłośniczkę Żegiestowa, wg projektu Z. Rasińskiego. Trzy lata później Komisja Zdrojowa wykonała ścieżkę, prowadzącą zboczem Kiczery.

Pijalnia Zdrojowa Anna – była pierwszym ujętym źródłem w Żegiestowie. Jej eksploatacja rozpoczęła się w 1846 roku.

Siłownia plenerowa – idealne miejsce na poprawienie kondycji fizycznej.

Dom Zdrojowy – najokazalszy budynek wzniesiony w okresie międzywojennym. Zaprojektowany przez prof. Adolfa Szyszko-Bohusza, profesora Akademii Sztuk Pięknych.

Kościół pw. św. Kingi – Zbudowany jest w stylu neogotyckim, z kamienia i cegły. Budowa kościoła trwała do roku 1907, zaś jego patronką została św. Kinga, opiekunka całej Ziemi Sądeckiej.

Willa Orlątko –rodzina Krukierków wybudowała willę Orlątko, która jest jedynym drewnianym budynkiem w uzdrowisku.

mapka -spacer po uzdrowisku

Wycieczkę proponujemy rozpocząć na parkingu obok willi Filip w Żegiestowie-Zdroju. Wycieczka szczególnie atrakcyjna w pogodne, słoneczne dni. Początek trasy znajdziecie w jarze Zimnego Potoku, gdzie ścieżka skręca w lewo i trawersuje nad uzdrowiskiem. Na trasie piekne widoki na Łopaty Polską i Słowacką oraz na pasma gór po słowackiej stronie. Na trasie miejsca wypoczynku, tablice informacyjne i degustacja wody mineralnej w Pijalni Zdrojowej. 

dworzec kolejowy PKP w Żegiestowie-Zdroju

Możesz się wybrać na wycieczkę do uzdrowiska również pociągiem.  Od kilku miesięcy czeka na ciebie pięknie wyremontowany nowy budynek stacyjny z dogodnym wejściem, można skorzystać z wygodnej windy, która pomoże dostać się na poziom drogi wojewódzkiej.

wycieczka Żegiestów Zdrój mapka

zobacz w pobliżu

Jeśli wybierasz się do Pijalni Zdrojowej Anna, możesz skorzystać z innych proponowanych atrakcji, które spotkasz na spacerze w Żegiestowie-Zdroju.

siłownia plenerowa

Ćwicząc w siłowni plenerowej szybciej spalisz kalorie i poprawisz kondycję.

kościół zdrojowy

Zbudowany jest w stylu neogotyckim, z kamienia i cegły.

Kamień Wandy

Wystająca z ziemi wychodnia skalna z ciekawą historią.
"Wando Kocham".

platforma widokowa

Turyści mogą zobaczyć z punktu m.in. Łopatę Polską i Słowacką.
Żegiestów-Zdrój
oficjalna strona uzdrowiska

Newsletter

w mediach społecznościowych

Uzdrowisko Zegiestów-Zdrój 2023

Copyright © 2023