Sanatorium Wiktor
Sanatorium Wiktor-Cechini Medical & SPA
W Sanatorium prowadzone jest leczenie chorób układu trawienia, chorób reumatologicznych, chorób nerek i dróg moczowych
Tutejsze wody nasycone są naturalnym wolnym dwutlenkiem węgla. Dzięki kwasowemu odczynowi, przyspieszającemu rozpuszczanie się w nich zawartych w skałach związków chemicznych, są bogate w cenne pierwiastki, takie jak magnez, wapń, brom, jod i żelazo. Zalecane przede wszystkim do picia i inhalacji w chorobach układu trawienia, moczowego, oddechowego, krążenia, przemiany materii, nerwicach, stanach osłabienia.
lecznictwo uzdrowiskowe
Sanatorium Wiktor-Cechini Medial & SPA, jedyne czynne w uzdrowisku sanatorium. Komfortowe, nowoczesne wyposażenie sprawia, że jest wyjątkowym miejscem pobytów dla zdrowia, urody i rekreacji, centrum konferencyjnym.
Pod specjalistycznym nadzorem można się poddawać w Sanatorium zabiegom z zakresu hydroterapii, balneoterapii, fizykoterapii, inhalacjom w grocie solnej i rehabilitacji ruchowej w basenie.
Ikona polskiego modernizmu
Pensjonat Wiktor w Żegiestowie-Zdroju, własność urzędników koncernu naftowego „Małopolska”, zajmuje teren wzniesiony około 70 m nad rzeką Poprad, położony wśród lasów z dostępem do plaży. Rozwiązanie zadania tematu pensjonatu tego typu wskazywało na wydzielenie trzypiętrowego skrzydła hotelowego od części reprezentacyjnej zabawowej; ze względu na jednakowe naświetlenie wszystkich pokoi, jak i na spokój pensjonariuszy. Oba te skrzydła pensjonatu są połączone z dużym przestrzennym hallem wypoczynkowym, z którego prowadzą wyjścia na tarasy i park. Duża sala jadalna w połączeniu z dancingiem i małą salą jadalną – czytelnia i karciarnia dostępne w hallu. Cała część reprezentacyjna potraktowana przestrzennie, otoczona balkonami i tarasami. W części skrzydła hotelowego na każdym piętrze w pobliżu klatki schodowej halle wypoczynkowe z widokiem na cały krajobraz kotliny Popradu. Nad parterowym skrzydłem reprezentacji i części skrzydła hotelowego III pięta i IV piętra — tarasy do słonecznych kąpieli.
Trzypiętrowe skrzydło hotelowe mieści w sobie 64 pokoje, w tym cztery apartamenty dwupokojowe z łazienkami, 24 pokoje jednoosobowe, i 32 pokoje dwuosobowe. Przed każdym pokojem, przedpokój z wnęką na ubrania, w pokoju zaś duża wnęka mieszcząca w sobie umywalnię z ciepłą i zimną wodą, szafę na bieliznę i schowek na walizki. Kuchnia mieszcząca się na parterze jest całkowicie zmechanizowana. Pod tarasem wysokiego parteru garaże. Poza gmachem głównym znajduje się na terenie pensjonatu osobny budynek gospodarczy mieszczący w sobie mieszkanie zarządcy, służby, pralnię, i własną elektrownię. Pensjonat wyposażony we wszystkie możliwe urządzenia higieniczne. Do tych urządzeń należą własny wodociąg, kanalizacja, centralne ogrzewanie wodne. Konstrukcje żelbetowe projektował inż dr V. Poniż.
Współcześnie
Od lat Sanatorium Wiktor-Cechini należy do braci Stanisława i Józefa Cechini, którzy w 2010 r. przeprowadzili remont budynku. Zachowano oryginalne fragmenty wystroju, wyremontowano tarasy wypoczynkowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na góry i Poprad. Jest na co patrzeć, bo każdego dnia i o każdej porze obraz widziany z okien sanatorium jest inny. Najpiękniej jest wtedy, kiedy gromadzą się i wędrują mgły, które nadają obrazowi wyjątkowego charakteru.
Źródło wody mineralnej Zofia
Pierwotny odwiert wykonano w 1936 r., poszukując słodkiej wody dla sanatorium Wiktor. Wodę wykorzystywano do terapii pitnej i kąpielowej w zakładzie zabiegowym sanatorium. W 1965 r. przystąpiono do wiercenia nowego odwiertu — Zofia II, zlokalizowanego około 200 m dalej. Woda po wydobyciu magazynowana jest w zbiorniku, z którego doprowadzana jest do pijalni i gabinetów zabiegowych w Sanatorium Wiktor-Cechini.
oficjalna strona uzdrowiska
Uzdrowisko Zegiestów-Zdrój 2023
Copyright © 2023