Kamień Wandy w Żegiestowie-Zdroju

Wycieczka do
Kamienia Wandy

W bukowym lesie nad szosą, na wysokości wylotu tunelu kolejowego, znajduje się wystająca z ziemi charakterystyczna wychodnia skalna w kształcie kilkumetrowej kolumny. U jej stóp znajduje się Kamień Wandy. Nazwa kamiennego bloku wzięła się od umieszczonego na nim napisu „Wando kocham”.

Współczesna historia kamienia sięga okresu międzywojennego. W latach 30. do kurortu przybyła z grupą teatralną znana z talentu i niezwykłej urody wybitna aktorka Wanda Siemaszkowa, doskonała przede wszystkim w rolach z repertuaru modernistycznego. Trudno się zatem dziwić, że miała wielkie grono wielbicieli. Jeden z nich, młody rzeźbiarz, jeździł za nią po całym kraju. Przybył więc też do Żegiestowa-Zdroju, pragnąc zwrócić na siebie uwagę aktorki. Pani Wanda nie była zainteresowana względami nieznanego nikomu artysty. Wielce zawiedziony rzeźbiarz, spacerując ścieżkami po okolicznych lasach, znalazł wspomnianą skalę i znajdujący się u jej stóp duży kamień. Chcąc wyrazić swoje uczucia, wyrzeźbił napis „Wando kocham”. Niestety nie znamy nazwiska tego rzeźbiarza, ale zapewne nie spodziewał się, że po długich latach jego dzieło będzie atrakcją turystyczną Żegiestowa-Zdroju.

Jak dojść do Kamienia Wandy?

Początek trasy spacerowej do Kamienia Wandy, przy charakterystycznym zielonym leśnym szlabanie, widocznym z drogi wojewódzkiej nr 971. Szacunkowy czas przejścia trasy ok. 20 minut.

zobacz w pobliżu

Jeśli wybierasz się do Pijalni Zdrojowej Anna, możesz skorzystać z innych proponowanych atrakcji, które spotkasz na spacerze w Żegiestowie-Zdroju.

siłownia plenerowa

Ćwicząc w siłowni plenerowej szybciej spalisz kalorie i poprawisz kondycję.

kościół zdrojowy

Zbudowany jest w stylu neogotyckim, z kamienia i cegły.

Łopata Polska

Ścieżka Przyrodnicza wzdłuż przełomu rzeki Poprad. Miejsce wypoczynku.

platforma widokowa

Turyści mogą zobaczyć z punktu m.in. Łopatę Polską i Słowacką.
Żegiestów-Zdrój
oficjalna strona uzdrowiska

Newsletter

w mediach społecznościowych

Uzdrowisko Zegiestów-Zdrój 2023

Copyright © 2023