ławeczka na deptaku
żegiestowska ławeczka na deptaku
Żegiestów-Zdrój „Ławeczka na deptaku” – co ta nazwa odsłania, co podpowiada? Deptak to miejsce spacerów, aleja, skwer. Raczej spotyka się deptak w mieście niż na wsi, gdzie ścieżek nie zliczysz, ale ławeczek, a wieczorem światła latarń mało. Skoro więc mamy deptak (a na nim ławeczkę) w Żegiestowie-Zdroju, to tak, jakbyśmy mówili: oto szczególny region rekreacyjny, miejsce warte uwagi. Tu czas płynie inaczej, trochę zygzakiem, trochę wstecz. Omywa z niepokoju, łagodzi bóle dnia. „Ławeczka na deptaku” – to miejsce zaskakujące, prezentacja dorobku nietuzinkowych ludzi, twórczych, oryginalnych, pełnych pasji. Element portalu uzdrowiskozegiestow.pl to zbiór monografii, zapisy rozmów, kalendaria i zestawienia bibliograficzne, lista publikacji poświęconych uzdrowisku. Zaręczamy, że warto wybrać się stronę żegiestowskiego deptaku. Z wielką przyjemnością zapraszamy do lektury.
prof. dr Wincenty Spiechowicz
jako emerytowany nauczyciel akademicki zainteresował się przeszłością Żegiestowa, w którym przez wiele lat mieszkał. W listopadzie 1986 r. tygodnik „Przekrój” zamieścił jego artykuł pt. „Na początku była Anna”.
prof. dr med. Julian Aleksandrowicz
polski lekarz internista, profesor nauk medycznych, filozof medycyny i hematolog.Był lekarzem internistą, profesorem medycyny, a także humanistą i społecznikiem, m.in. pionierem krwiodawstwa, jednym z pionierów polskiej myśli ekologicznej. Autor opracowania pt. „Żegiestów Zdrój – zdrowia” wydanego w 1957 r.
Ludzimił Marzec
Lekarz ordynujący w Żegiestowie, Ludzimił Marzec, autor publikacji wydanej w 1934 r. pt. „Żegiestów-Zdrój i jego walory lecznicze”.
Wydawnictwo zawiera krótki rys historii Żegiestowa, walory lecznicze Uzdrowiska Żegiestowa. Kilka uwag nad działaniem fizjologiczno-farmakologicznem składników żegiestowskich wód mineralnych, wskazania lecznicze oraz przeciwskazania.
Witold Kaliński
Witold Kaliński po kądzieli krewny założycieli Uzdrowiska Żegiestów, rodziny Medweckich, stały bywalec Uzdrowiska Żegiestów. Autor opowiadania „Rożki z różą”, Antologii wierszy wydanych po 1918 roku. pt. „Poezja naszego wieku” z 1989 r.
Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu
W 2018 roku reaktywowano Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu, którego celem jest podejmowanie działań związanych z popularyzacją i promocją regionu. Bieżącym efektem działań stowarzyszenia jest między innymi rewitalizacja ścieżki przyrodniczej Łopata Polska oraz wydawnictwo, które ukazało się w 2022 roku, w 175 rocznicę powstania Zakładu Zdrojowo-Kąpielowego w Żegiestowie-Zdroju.
oficjalna strona uzdrowiska
Uzdrowisko Zegiestów-Zdrój 2023
Copyright © 2023